Projekt "Aktywni i potrzebni - Razem" wkracza w fazę realizacji. Dla każdego uczestnika opracowana zostanie indywidualna ścieżka reintegracji uczestników w ramach diagnozy indywidualnych potrzeb przez pracowników socjalnych. Każdy z uczestników otrzyma ofertę wsparcia odpowiadającą kompleksowo na zidentyfikowane u niego potrzeby.
W ramach zadania aktywna integracja będą realizowane formy aktywizacji wynikające z diagnozy oraz w oparciu o ścieżkę reintegracji osoby zagrożonej ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb.
Usługi reintegracji społecznej będą realizowane przez odbudowę i podtrzymywanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych oraz odbudowę i podtrzymywanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy lub zapobieganie procesom ubóstwa, marginalizacji i wykluczenia społecznego. Planowane wsparcie będzie koncentrowało się na konkretnej osobie i jej potrzebach.
Aktywizacja społeczna będzie nakierowana na wzmocnienie lub przywrócenie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej. Będzie realizowana między innymi przez: treningi kompetencji i umiejętności społecznych-poradnictwo psychologiczne i psychospołeczne.
Aktywizacja zawodowa będzie nakierowana na pomoc w podejmowaniu decyzji dot. zmiany zawodu lub kwalifikacji zawodowych, wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe i umiejętności pożądane na rynku pracy, pomoc w utrzymaniu zatrudnienia.
Aktywizacja edukacyjna będzie nakierowana na pomoc w dostosowaniu zatrudnienia lub kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy, celem będzie wzrost zatrudnienia.
W pierwszej kolejności do osób bezrobotnych będzie kierowane wsparcie o charakterze społecznym.
W projekcie będą realizowane usługi o charakterze zdrowotnym, których celem będzie wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy przez badania profilaktyczne i specjalistyczne w związku z możliwością podjęcia pracy lub rehabilitację osób niepełnosprawnych.
W przypadku realizacji usług o charakterze zdrowotnym nie będą one stanowiły pierwszego elementu wsparcia w projekcie.
- psycholog
- doradca
- szkolenia, kursy
- trener wspierający osobę i/lub rodzinę, asystent
- praca socjalna
- rehabilitacja i/lub inne usługi o charakterze zdrowotnym
- staże
- pomoc finansowa